Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Nářky kolegů podnikatelů vůbec nechápu. Vy jako nemáte žádnou finanční rezervu, nebo co?

6. 04. 2020 13:13:13
Úvodem svého blogu bych se předem omluvil za poněkud ostřejší tón jeho nadpisu, ale nemohu si pomoci. Ač chápu, že stávající situace kolem pandemie COVID-19 citelně doléhá na mnohé podnikatele a firmy, za svým názorem si stojím.

Když jsem přesně před dvaceti lety, na jaře roku 2000, začínal se svým podnikáním (cestovní ruch, ubytování, pohostinství), od samého počátku jsem ctil jednu zásadu: Mít za VŠECH okolností dostatečnou finanční rezervu pro případ, že se přihodí cokoliv a jakkoliv nepříjemného, špatného, zlého, tak abych neohrozil standardní fungování nejen své firmy a své rodiny, ale pochopitelně také svých zaměstnanců, respektive jejich rodin. Na toto jsem pokaždé dbal opravdu velice důkladně, proto jsem vždy pečlivě zvažoval, byť i sebemenší výdaj, investici, kterou jsem hodlal zafinancovat právě z vydělaných peněz, z vytvořeného zisku. A nemyslím tím výhradně vydání, související s mým podnikáním, ale pochopitelně i vydání směrem ke své rodině, tedy např. financování dovolené, koupi nového automobilu apod. Ano, myšlenka DOSTATEČNÉ FINANČNÍ REZERVY PRO PŘÍPAD JAKÉKOLIV KRIZE, ta pro mě v rámci podnikání vždy byla, je, a do budoucna i nadále bude jakousi téměř až posvátnou mantrou.

Některým z vás možná přijde až úsměvné, co nyní napíši, ale častokrát jsem se třeba přímo uprostřed noci probudil, uzavřel se do své pracovny a až do rána si kladl otázky typu: "Opravdu musíme letět celá rodina do Španělska k moři, vždyť i na Šumavě je přece tak krásně?" Nebo: "Skutečně si musíme pořizovat to nové auto, vždyť to stávající nám přece stále ještě slouží více než dobře?" Pochopitelně, že ne vždy rodina moje "úsporná" rozhodnutí přijala s nadšením, což jsem samozřejmě zcela chápal, ale na druhou stranu, pokaždé když došlo, byť i k sebemenšímu mimořádnému výdaji, ať již v rámci podnikání, či rodinných financí, celá rodina nakonec ocenila tento můj dlouhodobý, konzistentní přístup a uznala, že je to jediná možná a tudíž i správná cesta.

I proto mě v posledních dnech a týdnech někdy téměř až "vytáčejí" nářky mnohých mých kolegů podnikatelů, kteří tak prozíraví jako já nebyli a na pomyslná "zadní kolečka" vůbec nepomysleli. Páni kolegové, nezlobte se na mě, ale podnikat kupříkladu třicet(!) let v kuse a nemít za tu dobu vytvořenou dostatečnou finanční rezervu, to svědčí pouze o dvou věcech: Buď svoje "podnikání" prostě neovládáte, neumíte ho, když jím nejste schopni vygenerovat náležitý zisk, anebo ho naopak umíte, ovšem potom pro změnu "nezvládáte" svoje soukromé finance/výdaje, když si nejste schopni vámi vytvořený zisk ušetřit na případné horší časy a utrácíte ho častokrát za naprosto nepotřebné věci a fakticky za úplné zbytečnosti.

Mám-li mluvit konkrétně za svou firmu, potom jsem před vypuknutím pandemie COVID-19, respektive před vyhlášením nouzového stavu v ČR, zaměstnával 11 pracovníků na plný úvazek a 4 pracovníky na částečný úvazek, chcete-li jako brigádníky. A povím vám to na rovinu, tak jak to skutečně cítím, jakkoliv drsně to může vůči všem mým kolegům podnikatelům, kteří se ze stávající situace mnohdy až "hroutí", znít: Hanba by mě musela fackovat, kdybych tyto "svoje lidi", z nichž někteří pro mě/se mnou pracují i deset a více let, měl ze dne na den tzv. vyhodit na dlažbu, propustit je! Naopak, všechny si ponechám (včetně brigádníků) a všichni budou i nadále, tedy až do odvolání nouzového stavu v ČR, ode mě dostávat 100% svého platu! Moc dobře si totiž uvědomuji jejich hodnotu pro svou firmu, jejich potřebnost a nezastupitelnost a současně je nechci vystavit sebemenšímu stresu a obavám z případné ztráty jejich zaměstnání. Navíc, nehodlám při tom využít žádnou aktuálně nabízenou finanční podporu ze strany státu, právě naopak. Zaplatím je výhradně ze svého, protože já onu již několikrát zmíněnou DOSTATEČNOU FINANČNÍ REZERVU PRO PŘÍPAD JAKÉKOLIV KRIZE zkrátka vytvořenou mám. Na rozdíl od mnohých z vás, kolegové...

Již v minulém týdnu jsme si proto společně s naší externí paní účetní nastínili několik konkrétních scénářů (od toho nejvíce optimistického až po ten nejvíce pesimistický) možného budoucího vývoje v rámci mé firmy, přičemž jsme zohlednili především faktory omezeného cestování, respektive zcela paralyzované osobní letecké dopravy, vzhledem k tomu, že právě turisté ze zahraničí jsou alfou a omegou mého podnikání. A přestože jsme nakonec dospěli k poměrně nezanedbatelným souhrnným částkám od několika stovek tisíc korun, přes částky lehce převyšující jeden milion korun, až po částku ve výši několika milionů korun, které (výhradně ze svého) svým zaměstnancům vyplatím, respektive již vyplácím, byl jsem nakonec vlastně velice potěšen.

Zjistil jsem totiž, že i v případě nejhoršího možného scénáře mi z mé finanční rezervy, konkrétně z výhry ve Sportce z loňského 13. listopadu, ve výši 250 944 439 Kč, stále ještě zbyde více než slušná suma peněz...

Autor: Filip Fuchs | pondělí 6.4.2020 13:13 | karma článku: 47.10 | přečteno: 24288x

Další články blogera

Filip Fuchs

Až nám jednou Rusko vyhlásí válku, tak se tomu hlavně potom všichni nedivte...

"Tak tě tady u mě vítám, kamaráde! Hlavně se, prosím tě, nelekni, jsem tady totiž dohromady v patnácti provedeních: žula, vápenec, bronz... Ale také jeden mramor, v něm se cítím asi nejlépe."

14.4.2020 v 13:13 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 1611 | Diskuse

Filip Fuchs

Čeští a moravští frotéři se bouří: "Pane premiére Babiši, ihned odvolejte nouzový stav!"

Patrně si to málokdo z vás uvědomuje, ale již několik týdnů trvajícím nouzovým stavem, vyhlášeným na celém území ČR, trpí kromě tisíců našich firem, podnikatelů a drobných živnostníků i desetitisíce českých a moravských frotérů.

2.4.2020 v 14:14 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1958 | Diskuse

Filip Fuchs

Neuvěřitelně smolný příběh studenta z Olomouce: "Koronavirus mě dohnal až k zoufalství!"

Pokud by se uděloval jakýsi pomyslný titul Smolař roku, tím nejžhavějším kandidátem na něj by se bezpochyby stal Tomáš K., 23letý vysokoškolský student filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ostatně, posuďte sami.

21.3.2020 v 13:13 | Karma článku: 30.07 | Přečteno: 1704 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Proč současný systém (matrix) odmítá jednoduchost?

Protože je založen na složitosti. Díky ní může udržovat chaos. Díky tomu může úzká vrstva lidí ovládat druhé lidi a přivlastnit si zisky.

3.6.2020 v 16:00 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 141 | Diskuse

Jan Pražák

Já se za ty svý velký vytahaný prsa nestydím!

„Honzo, neskočil bys se mnou po práci na kafe? Potřebuju si ověřit, jestli jsem v týhle moderní době ještě pořád normální.“ Maruščina otázka mě sice trochu zaskočila, ale rád jsem souhlasil a těšil se, čím mě tentokrát překvapí.

3.6.2020 v 14:37 | Karma článku: 21.91 | Přečteno: 523 | Diskuse

Karel Trčálek

Bůh není tajemství, pane Halíku! Věroučná polemika s Mistrem Tomášem Halíkem

Mistr Tomáš Halík včera oslavil narozeniny a tak jsem si řekl, že u této příležitosti napadnu jeho základní tezi, kterou hlásá ve svých blasfemických spisech

2.6.2020 v 18:26 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 751 | Diskuse

František Skopal

Víra už nestačí! Je potřeba přesvědčení!

Začnu krátkým poučným příběhem: Velmi dlouho nepršelo a místní farář vyzval vesničany, aby přišli do kostela a modlili se za déšť.

2.6.2020 v 15:55 | Karma článku: 11.38 | Přečteno: 349 | Diskuse

David Gruber

Angličtina se vyvíjí ke genderové dokonalosti

Tak podle instrukce OSN se už prý nemá hasičovi říkat fireman, ale firefighter. A odzvání congressmanům, protože to propříště budou legislators, tedy legislátoři. A co byste použili místo girlfriend/boyfriend? No přece – partner.

2.6.2020 v 13:09 | Karma článku: 33.20 | Přečteno: 1227 | Diskuse
Počet článků 208 Celková karma 33.72 Průměrná čtenost 3590

Už vím, co všechno pro mě znamenáte, jak moc jste pro mě důležití a jak moc vás mám rád, vážení čtenáři a blogeři. Motto: Váš úsměv = moje radost a odměna.

Najdete na iDNES.cz