Britská stařenka volila brexit, teď je v šoku. Myslela, že hlasuje za pokácení staré vrby!

27. 06. 2016 13:13:13
92letá Ruth Gardenerová - čtyřnásobná matka, osminásobná babička a dvanáctinásobná prababička z městečka Wansford ve střední Anglii, prožila minulý pátek pravděpodobně největší šok svého dlouhého a na zážitky bohatého života.

Když se zhruba v půl deváté ráno z televizního zpravodajství dozvěděla, že Velká Británie - na základě právě skončeného hlasování, opouští EU, krve byste se v ní nedořezali!

"Nechápu to," začíná svoje trpké vyprávění plačící paní Ruth a v ruce svírá zarámovanou fotografii své aktuálně nejoblíbenější evropské političky, německé kancléřky Angely Merkelové...

"Žila jsem v přesvědčení, že jde o naše místní referendum, zda pokácet vrbu v našem městském parku, či nikoliv. Strom je to krásný, majestátný, což o to, ale zevnitř je již celý vyhnilý a pro svoje okolí tudíž velice nebezpečný. Když jsem se tedy měla rozhodnout, zda by měla vrba v parku zůstat (angl. "remain" - pozn. autora), či zda by měla park opustit (angl. "leave" - pozn. autora), neváhala jsem ani na vteřinu a hlasovala pro její odstranění. Víte, co by to bylo za tragédii, kdyby na někoho spadla? Jistě, bude mi to líto, vždyť jsem si pod ní hrála už jako malé děcko, ale nedá se nic dělat. Bezpečnost a zdraví občanů města je na prvním místě," vysvětluje paní Ruth a pokračuje.

"Kdybych jenom tušila, že jde ve skutečnosti o hlasování o tom, zda Velká Británie vystoupí z EU, či nikoliv, v životě by mě nenapadlo hlasovat pro náš odchod z unie. V životě ne! Vždyť já pro Evropskou unii dýchám každou vteřinu svého života!" vysvětluje zoufalá paní Ruth a na důkaz svých slov přináší ze svého nočního stolku zarámovanou fotografii svého aktuálně druhého nejoblíbenějšího evropského politika, předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera...

"Ale to není ani zdaleka všechno," pokračuje paní Ruth. "Představte si, že se můj nejmladší vnuk, 22letý James, spletl také! K hlasování o brexitu šel totiž v domnění, že se jedná o referendum jejich univerzity o celoplošném zákazu automatů na colové nápoje v areálu univerzity! James je studentem politologie a sociologie a v budoucnu by rád pracoval v samotném centru EU, v Bruselu, kde by chtěl mít na starosti přerozdělování dotací a uprchlíků do ostatních členských zemí EU. Je to abnormálně inteligentní, skoro až geniální chlapec a vidíte, i přesto se i on nechal poplést a hlasoval omylem, z nevědomosti, pro brexit!"

Půjčuji paní Gardenerové svůj vlastní kapesník, aby si jím otřela slzy na tvářích (ten svůj má od slz již zcela promočený) a ona na závěr našeho setkání dodává.

"Nejvíce je mi ale líto těch chudáků z východoanglického Bostonu. Tisíce z nich hlasovaly pro brexit omylem, a to jenom proto, že žili v přesvědčení, že se v místním referendu vyjadřují ke zbourání bývalého továrního komína, hyzdícího po celá desetiletí samotné centrum města. Ti si teď musejí vzteky trhat vlasy na hlavě, takhle fatálně se zmýlit!"

Beru paní Gardenerovou za ruku, pohladím ji po tváři a snažím se ji na závěr našeho setkání podpořit, uklidnit.

"I přes to všechno špatné, co se v posledních dnech událo, mám pro Vás nakonec přece jenom dobré zprávy, paní Ruth. Všichni tito pomýlení voliči (a dnes již víme, že jich po celé Británii byly statisíce až miliony - pozn. autora), kteří ze své vlastní nevědomosti hlasovali pro brexit, nyní podepisují petici za to, aby celé referendum bylo prohlášeno za neplatné. Představte si, že jich jsou již přes tři miliony a nové podpisy stále přibývají!"

Paní Ruth se na mě nevěřícně podívá a já na její tváři spatřím poprvé nefalšovaný úsměv.

"Přes tři miliony? Opravdu? Tak to je skvělé! Hned mám lepší náladu. Díky moc!"

Loučím se s paní Gardenerovou a odcházím na místní nádraží, na vlak do Londýna, abych včas stihl svoje letadlo do Prahy a především, abych nezmeškal naši redakční uzávěrku. Těsně před svým odletem se na letišti ještě míjím se svými redakčními kolegy. Poznávám je již z dálky, do Británie tentokrát dorazili úplně všichni. Oldřich Mánert, Anna Barochová, Zdeňka Trachtová... Jsou tady opravdu všichni. Vlastně ne! Někoho přece jenom postrádám.

"Luboš s vámi nepřiletěl?" obracím se hned vzápětí na Aničku.

"Bohužel ne. Luboš Palata se psychicky zhroutil a je v pracovní neschopnosti," vysvětluje mi zdrceně Anna. "Zkolaboval ještě v průběhu sčítání hlasů, někdy kolem půl páté ráno. Nebylo to pro něj vůbec jednoduché, celé to vnímal jako zradu, tolik věřil, že k brexitu nedojde. Bylo mi ho moc líto, tohle si opravdu nezasloužil."

"To chápu. Pro nikoho z nás to není jednoduché," soucítím s Annou. "Ale vidím mezi vámi novou tvář, kdopak to je, Aničko?"

"To je nová posila týmu, náš nový "kádr", Michal Bělka. Mimochodem, moc velký talent!"

"Aha, nová, mladá krev. To je skvělé, to je potřeba. Tak ať se vám tady všem daří!" loučím se se svými redakčními kolegy a v duchu tuším, že to v této zbrusu "nové" Velké Británii - v "Británii po brexitu", nebudou mít vůbec jednoduché. Zároveň však vím, že tuto nelehkou zpravodajskou misi zvládnou tak, jak to umějí pouze oni, tedy na velkou podtrženou jedničku.

Jsou to totiž velcí profesionálové a v novinařině jsou dobří. Hodně dobří.

Vlastně, ti nejlepší...

Autor: Filip Fuchs | pondělí 27.6.2016 13:13 | karma článku: 39.68 | přečteno: 2390x

Další články blogera

Filip Fuchs

V Praze zničili prvních 100 000 cédéček Jaromíra Nohavici, v Ostravě prozatím 92 kusů!

Odezva na nedělní akt, při kterém písničkář Jaromír Nohavica převzal v Moskvě z rukou ruského prezidenta Vladimíra Putina Puškinovu medaili, na sebe nenechala dlouho čekat.

6.11.2018 v 13:13 | Karma článku: 48.03 | Přečteno: 22048 | Diskuse

Filip Fuchs

98letá stařenka obvinila 99letého penzistu. Před 93 lety ji proti její vůli políbil!

Že má kampaň Me Too opravdu velký smysl a jak moc je důležitá, to dokazuje nejnovější případ z amerického města Lincoln, ležícího v centrální části USA, ve státě Nebraska.

24.9.2018 v 13:13 | Karma článku: 47.68 | Přečteno: 10794 | Diskuse

Filip Fuchs

Láska na blogu iDNES.cz: Bloger Aleš se zamiloval do blogerky Radky. Gratulujeme!

"Hele Marku, víš to, že mě s tím už začínáš pěkně štvát?!" rozkřikl se rozezleně Aleš (Presler) na svého nejlepšího kamaráda a kolegu z blogu iDNES.cz Marka (Valička) a pokračoval.

6.9.2018 v 13:13 | Karma článku: 32.31 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Filip Fuchs

Co Daniel Křetínský netušil...

"Šéfová bohužel nedorazí, stále ji trápí ten kašel, navíc se jí k němu přidala horečka. Dnes to tedy budeme muset zvládnout pouze ve dvou."

29.8.2017 v 13:13 | Karma článku: 23.47 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Vlk

Chceš-li poznat co je dřina, kup si kolo Ukrajina!

Někteří sousedi si díky tomuhle sovětskému stroji vypracovali svalstvo dolních končetin natolik , že se jim nohy nevlezly do standardních kalhot. A někteří, si díky němu postavili levně barák.

15.11.2018 v 10:57 | Karma článku: 23.10 | Přečteno: 582 | Diskuse

Pavel Pokorný

Nekonečný příběh systémů pro MPSV

V dnešní MF Dnes se zase píše o problémech se systémy pro MPSV. Co zakázat měnit zákony, než se systém pro MPSV naprogramuje? A jde to vůbec naprogramovat?

15.11.2018 v 10:04 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 240 | Diskuse

Michal Konopa

Recenze knihy Konec manipulace – už s vámi nebudou orat!

Aneb: Jak se stát komunikační šelmou a vyběhnout s blbečkama, kteří jsou přesvědčeni o své bezmezné, povětšinou nejenom diskutérské genialitě.

14.11.2018 v 17:38 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 242 |

Jan Klar

Marketingový mág čaruje

Pseudochlap není urážka ani nadávka nebo pokus o zesměšnění. Je to pojem, který příhodně vystihuje fenomén dnešního muže.

14.11.2018 v 12:06 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 608 | Diskuse

Marek Valiček

Všechny holky chtěj bejt princeznama, ale stávaj se z nich lokomotivy

"...jó, představy. Vo nich bych mohla vykládat mýrumcýrum vod rána do večera, a pořád by to bylo málo."

14.11.2018 v 12:03 | Karma článku: 24.79 | Přečteno: 1338 | Diskuse
Počet článků 197 Celková karma 42.67 Průměrná čtenost 2950

Už vím, co všechno pro mě znamenáte, jak moc jste pro mě důležití a jak moc vás mám rád, vážení čtenáři a blogeři. Motto: Váš úsměv = moje radost a odměna.

Najdete na iDNES.cz